SŁYNNI BIAŁACZOWIANIE
Jan Parandota żył w XIII w. Był synem Radosława Odworąża. W 1242 e. został powołany na biskupa krakowskiego.Uchodzi za założyciela kościoła i parafii białaczowskiej. Z jego biografii dowiadujemy się, żerzucił klątwe kościelną na Konrada, księci mazowieckiego i przyczynił się do kanonizacji biskupa krakowskiego, Stanisława ze Szczepanowa, który zginął z rąk polsiego władcy, Bolesława Śmiałego.
Anna Białaczowska(1507-57), córka Piotra i Małgorzaty, wyszła za mąż za Piotra Kochanowskiego(1485- 1547). Miała 5 córek i 6 synów : Kacpra, Jana, Mikołaj, Andrzeja, Jakuba i Piotra. Jan był znakopmitym poetą renesansowym. Napisał m.in. ,,Psałterz Dawidów''(1579) oraz ,, Odprawę posłow greckich''(1565). Dwaj inni jej synowie terz parali się piórem: Mikoła opracował ,, Rotuły''(1584), Andrzej tłumaczył ,,Eneidę'' Wergiliusza(1590).
Stanisław Małachowski(1736-1809), referendarz wielki koronny, marszałek Sejmu Wielkiego. Należał do stronnictw patriotycznego. Ulegał szlachetnym wpływom H.Kołataja i I.Potockiego. Popierał donrzenia mieswzczan do rozszerzenia praw politycznych. Brał czynny udział w przygotowniu i uchwaleniu Konstytucj 3 Maja. W życi osobistym i publicznym odznaczał się niezwykłą prawością, stąd też zwano go ,, polski Arystotelesem'' lub ,, sumieniem narodu''. W kadedrze warszawskiej św. Jana na pomniku poświęconym jego pamięci, gdzie pokazano go jako konsula rzymskiego, napisano, że był przyjacielem ludu. Oprócz Białaczowa posiadał jeszcze dobra ziemskie w Piotrkowskiem i Limanowskiem. Włościan tych dóbr uwolnił najpierw z poddaństwa, a potem polecił oczynszować ich gospodarstwa.
|
|